Stikkelsbær, rå

Bilde av Stikkelsbær, rå.

Fakta om ingrediensen.

Stikkelsbær er i slekt med rips og solbær, men mye større og henger ikke i klaser. De kommer opprinnelig fra Kaukasus og det vestlige Afrika, og man begynte med å dyrke dem frem i Norden fra 1600-tallet. Stikkelsbær kan variere noe i utseende. Fasongen kan være rund, men også noe avlang og skallet varierer fra nesten glatt til håret. Stikkelsbær finnes både som grønne, gule, røde og purpurfarget og smaken er søt og litt syrlig. Bær som skal brukes til syltetøy og gelé bør være høstet umodne, mens bær som skal brukes til dessert eller fryses bør være mer modne. Stikkelsbær finnes i mange villahager, men det er liten kommersiell produksjon i Norge.

Bruksområde for Stikkelsbær, rå.

Egnet til gelé, brukes også til saft, vin og sylting. Glimrende i paier og kaker, kan spises naturell. Franskmennene bruker stikkelsbær til røkt kjøtt og fet fisk.
NÆRINGSINNHOLD
100 gr/ml inneholder.
DataMengdeEnhet
KJ 155 kilojoule
Kcal 37 kilokalorier
Protein 0.8 gram
Karbo 5.4 gram
Sukker 5.4 gram
Kostfiber 3.4 gram
Fett 0.6 gram
Mettet fett 0.1 gram

Innlagt/oppdatert dato
13.06.2016
Hovedgruppe
Bær og bærprodukter
Undergruppe
Bær rå
Kilde til Næringsdata
Karakter (Snitt)
5 poeng satt av 5 brukere.
Besøk
5502
Sett din karakter på ingrediensen!
1 2 3 4 5 6












Noen anbefalte oppskrifter som bruker Stikkelsbær som ingrediens

Viser navn, og der hvor det er registrert kj, fett, protein og karbohydrater pr 100 gram av oppskriften, samt pris. Klikk på oppskriften for å se mer.


OppskriftPoengKCALFettProteinKarboPris
Stikkelsbærsaft3.387,780,360,4819,646,25
Stikkelsbærsyltetøy3.4175,870,330,4441,846,23
Stikkelsbærpai4.3177,647,661,8923,997,53
Rips- og stikkelsbærkompott4.394,940,720,8219,610,31
Stikkelsbærvin3.771,680,120,1517,172,21
Stikkelsbærmousse i sjokoladeskjell4.5258,9515,052,4327,767,45
Stikkelsbær-smoothies4.5129,384,52,2919,544,45
Portvin4200,750,350,7547,547,3
Stikkelsbærgrøt 2476,110,190,2817,773,48
Stikkelsbærgelé 23115,870,350,4726,716,28
Sure miner-smoothie379,612,132,7311,94,31
Stikkelsbærgrøt318,670,210,33,293,56
Stikkelsbærchutney3161,740,30,6638,175,26
Stikkelsbær syltetøy2179,730,310,4137,7410,15
Bakte stikkelsbær3152,385,813,0219,867,37




Sammenlign med andre lignende ingredienser! Tilfeldig valgt i samme kategori.

Klikk her for full sammenligning av Stikkelsbær, rå med andre ingredienser i samme kategori:

Den enkle tabellen under viser navn, og der hvor det er registrert kj, fett (gram), protein (gram) og karbohydrater pr 100 gram av ingrediensen. I noen tilfeller pr porsjon. Klikk på varen for å se mer.
Bruk denne til å sjekke og sammenligne innholdet i lignende ingredienser.

Ønsker du en større og utvidet sammenligning av ingredienssgrupper, bruk linken over hvor du og kan filtrere, sortere og søke bedre.
MatvarenavnKJKCALFettProteinKarbo
Tyttebær, rå183440,60,77
Bringebær, rå122290,41,13,2
Tranebær117280,10,44
Kirsebær, rå1744100,79
Aronia, svartsurbær, rå 210500,10,78,8
Friste Blåbær214510,917,5
Physalis268640,61,810,7
Hyllebær, rå196470,50,76,5
Molter, rå multer191461,11,64,4
Friste Bringebær122290,41,13,2
Loganbær21050,190,31,513
Bærgården Østre Enger Økologisk Bringebær122290,41,13,2
Bærgården Østre Enger Økologisk Solbær2295411,37,6
Friste Jordbær144340,20,56,6
Søndre Bjerkerud Nyplukket bringebær122290,41,13,2

Kommenter med hjelp av Facebook





Ansvarlig utgiver: © 2002- Databasesør AS Adresse: Matoppskrift.no,
Major Laudalsvei 6, 4630 Kristiansand Orgnr.: 911 668 602 mva.