Her presenterer vi en dessert med smaker fra Midt Norge. Oppskrift av Mikael Forselius ved Røros Hotell.
Fremgangsmåte:
Ha sukker i en kjele og tilsett fløte og vaniljestang. Kok inn i ca 20 minutter til det gjenstår ca 1/2 av væsken.
I mens legges gelatinplatene i bløt i ca 5 minutter. Kryst ut vannet fra gelatinplatene og smelt de i den innkokte fløten. Avkjøl fløten og pisk inn tjukkmjølken.
Smør 4 engangsformer eller muffinsformer med et tynt lag olje og hell blandingen i formene. Sett kjølig til puddingene stivnet. Ca 2 timer.
Smelt sukkeret i en kjele til det er gyllent. Ha i vann, hvitvin, stjerneanis, kanel og nellik og kok opp. Tilsett multer og kok sammen i ca 5 minutter. Sil av kraften og sett multene til side. Kok ned kraften til passe konsistens. Ta ut krydderne og passer multene gjennom en sil. Rør multekjøttet inn i kraften.
Brun smør i en panne og stek brødterningene gylne. Legg dem på kjøkkenpapir for å renne av seg.
Anrett pudding i en dyp tallerken, hell suppe rundt og legg på brødkrutonger.
Sett karakter på oppskriften
Ansvarlig utgiver: © 2002-2011 DatabaseSør
Adresse: ABC Matoppskrifter, PB. 1638, 4688 Kristiansand
Orgnr.: 982 072 557 mva.