5 lignende artiklerHva er dette?
Holdbarhetsdato
Vitaminer og mineraler – ikke
Hopp og sprett for et sterkt s
Slank med frokost
Hold deg frisk med nok vitamin

FAKTA
Publisert: 15.12.2009
Forfatter: Elin Bjørnsson
Fotograf: Knut Pettersen
MENYEN VÅR
Tjenester for deg
Meld deg på nyhetsbrev
TIPS EN VENN
VÅRE PARTNERE
Alle Tiders Kogebok
City-Norge
Din startside
Fiskeopskrifter
Oppl. kontoret for brød og korn
Oppl. kontoret for kaker
Supermarket.no
Du er her :: Hovedsiden :: Artikkelarkiv :: Ja takk til økologisk julemat ::

Ja takk til økologisk julemat

Del artikkelen på: Del artikkelen med dine venner på facebook Del artikkelen med dine venner på nettby Del oppskriften på digg Klikk for å dele denne artikkelen på twitter
Oslo (NW): I år er det lettere enn noen gang å finne økologisk julemat i butikken. Og nordmenn vil gjerne ha den, viser en undersøkelse fra Nofima Mat.
Økologisk ribbe, medisterfarse, kalkun, pinnekjøtt og torsk. Også økologisk ris til risgrøten er godkjent av Debio, som sertifiserer økologiske produkter i Norge.

– Nordmenn liker ikke at det eksperimenteres for mye med den tradisjonelle julematen. Den skal helst lages slik mor og mormor laget den. Men juleribba og pinnekjøttet kan gjerne være økologisk, sier forsker Margrethe Hersleth ved forskningskonsernet Nofima Mat som driver forskning på foredling av mat .
Hun har undersøkt nordmenns holdninger til tradisjonsmat som en del av et stort europeisk prosjekt, TrueFood.

– Mange er positive til at tradisjonsmaten lages på økologiske råvarer. De synes det er en naturlig sammenheng mellom lokal, kortreist og økologisk mat.

Godtar endring

I undersøkelsen ble folk bedt om å ta stilling til en lang rekke endringer av tradisjonsmaten. De ble for eksempel spurt om maten kunne inneholde mindre salt eller fett, om de likte endringer i emballasjen eller om de ville kjøpe ferdiglaget julemat.

– Økologisk kom nesten helt på topp blant de endringsforslagene folk var positive til, sier Hersleth.
Hun mener matprodusenter med fordel kan tenke økologi i forbindelse med tradisjonsmat.

– Vårt syn på maten er kulturbetinget, og tradisjonsmaten forbindes med det som er opprinnelig, har historie og er naturlig. Økologisk mat passer godt inn i en slik tankegang, sier hun.

Alle sorter

– De siste tre årene har vi hatt en kraftig økning i antall godkjente øko-produkter, blant annet hele spekteret av julemat, sier daglig leder Gjermund Stormoen i Debio.
Mye av julematen kommer fra gårdsbedrifter som lager lokal tradisjonsmat i små kvanta, mens store produsenter som Grøstadgris og Nortura sørger for volumet innen økologisk julemat.
Vil du sette bort årets julebakst til proffene, finnes det mye økologisk å velge mellom.

– Det finnes Ø-merkede pepperkaker, krumkaker, honningkake, kakemenn og kokostopper. Du kan også få kransekake, serinakaker, vørterbrød og julekake. Det er sju sorter – og vel så det, sier Stormoen.

Legg inn kommentar på artikkelen

Hverdagskost og festmat langs primstaven

Hverdagskost og festmat langs primstaven

Hva skjer når en tradisjonsbunden kokk i verdensklasse møter en landskjent kulturforfatter? Resultatet blir en fantastisk spennende bok. Boken er en stor opplevelse, fordi den gir en grundig innføring i over tretti av våre gamle merkedager som assosieres med mat - i tillegg til fastelavn, påske og pinse. Og hvilke matoppskrifter som presenteres! Bli med på en reise i norske tradisjoner, følg oss gjennom de spesielle dagene og nyt den nydelige maten. Dette er norsk kulturhistorie på sitt beste.

Ansvarlig utgiver: © 2002-2010 DatabaseSør
Adresse: ABC Matoppskrifter, PB. 1638, 4688 Kristiansand
Orgnr.: 982 072 557 mva.