Gruppe Artikkel
Tema Matallergi
Forfatter Knut Pettersen
Utgiver:Matoppskrift.noDato 13.04.2004
Mange av oss som har fordøyelsessykdommer, opplever ofte at det å spise er noe en nesten gruer seg til. Enten fordi man mangler totalt matlyst eller at man i perioder er syk og ikke tåler forskjellig mat.
Og får man for lite næring over lengre perioder er det fare på ferde. Da begynner kroppen å tære på fett og muskelmasse, og man blir mer mottakelige for sykdommer. Da kan for noen løsningen være å bruke næringsstilskudd. Men her er det viktig at lege tas med på råd så en ikke gjør noe galt. Ved hjelp av lege kan en ved sykdom søke om å få næringstilskudd på blå resept, men man kan og i perioder spandere på seg denne utgiften.
Jeg har selv brukt 3 typer tilskudd som har hjulpet meg til å fungere bedre og som har gjort at kroppen får bedre styrke i vanskelige perioder. Disse drikkene er Nutridrink, Fortimel og Ensini som fås kjøpt på apotek og gjennom spesial forretninger. Jeg har alltid drukket disse rett fra boksen, men har savnet flere variasjoner.
Disse drikkene har ett høyt innhold av forskjellige næringsstoffer og gir ett verdifullt tilskudd til det daglige kosthold. Alle disse er også glutenfrie og flere er laktosefrie. Noen er og så fullverdige at de kan i perioder helt erstatte annen næring.
Nå har jeg fått tak i en del oppskrifter som bruker disse næringstilskuddene, og som kan brukes for en mer smakfull opplevelse av disse midlene. Nå er de fleste i utgangspunktet velsmakende, men en blir gjerne litt lei av de.
De 2 kliniske ernæringsfysiologene Stephanie Hopkins og Synnøve Strandenæs ved Sentralsykehuset i Rogaland, har i samarbeid med Nutricia laget en brosjyre med oppskrifter og tips til små måltider. Jeg gjengir her noen av disse og de fleste andre ligger i min oppskriftssamling. Her er og oppskrifter på drinker med alkohol hvor man bruker disse drikkene
Prøv disse drikkene: Milkshake av næringsdrikk
1 boks Nutridrink / Fortimel
2 kuler vaniljeis
Blandes i hurtigmikser / stavmikser
Serveres i høyt glass
Bær smoothie med næringsdrikk
1 boks Nutridrink / Fortimel
250 g frosne bær
1/2-1 dl kremfløte
Bær finhakkes i mikser Tilsett kremfløte og næringsdrikk Serveres straks
Ha næringsdrikk, is, egg og sukker i "shakeren" Bland godt
Hell over i et pent glass og strø muskat / kanel over
Vitamin C kick
1 boks vaniljesmak Nutridrink
1 dl appelsin juice
1 -2 kuler vaniljeis
Vaniljesukker etter smak
Bland væske og vaniljesukker Tilsett iskrem
Server gjerne med appelsinskiver
Prøv og som dessert Softis
1 boks Nutridrink / Fortimel - helst bærsmak (vanilje gir mildere smak)
200 g frosne bær
3 ss melis
1 egg
Bær, melis, egg og næringsdrikk piskes godt sammen
Serveringsklar som myk softis eller kan fryses Serveres gjerne med noen bær /frisk frukt Kan også brukes som saus på iskrem
Kok opp vann og sukker, avkjøles i en bolle Tilsett Ensini, sett i dypfryser 2 - 3 timer.
Rør i sorbeten hver time under innfrysingen, slik at konsistens blir jevn og smidig (visp eventuelt med hurtigmikser) Bland i stivpiskede eggehviter Sett tilbake i fryseren, la stå i dypfryseren 1 - 2 timer
Serveres i porsjonsglass, pynt gjerne med frukt og krem
Hell næringsdrikk i en bolle
Tilsett pulver og pisk kraftig i 3 minutter med elektrisk mikser Hell moussen i en dessertskål eller i porsjonsglass
Avkjøles i kjøleskap i 15 minutter
Kan tilsettes 1-2 ss sherry, konjakk eller lignende ved tilberedningen