
På lørdag arrangeres den norske delfinalen i Global Sushi Challenge, en verdensomspennende konkurranse med mål om å kåre verdens beste sushikokk. Med norsk laks som sentral ingrediens står mye heder og ære på spill for kokkene som kjemper om plassen i finalen i Tokyo i november.
Global Sushi Challenge er en prestisjefylt konkurranse i regi av World Sushi Skills Institute (WSSI) og Norges sjømatråd. Verdensfinalen arrangeres i Japan i november, med deltakere fra 14 land. Førstkommende lørdag skal 12 dyktige sushikokker fra hele landet kjempe om å få representere Norge i finalen, med Arne Hjeltnes som konferansier. Her er det mye som vil stå på spill, både for hver enkelte kokk og for restaurantene de representerer. I dommerpanelet sitter Wenche Andersen fra TV 2s God morgen Norge, Jostein Medhus fra Kulinarisk Akademi, finalist i Bocuse d`Or, Sebastian Myhre og de to prominente japanske mestersushikokkene Masayoshi Kazato og Turu Ota. Vinneren kåres etter en omfattende konkurranse, der bruk av råvarer, teknikk, presentasjon, hygiene og ikke minst smak blir avgjørende.
Henrik V. Andersen er Norges sjømatråds fiskeriutsending i Japan og Korea. Han ser på denne konkurransen som en bekreftelse på at norsk sjømat har et svært godt ry.
- Norsk laks er en av de mest sentrale ingrediensene i førsteklasses sushi verden over. Vi tror at Global Sushi Challenge vil bidra til å forsterke den globale utviklingen av sushikulturen, slik at enda flere forbrukere kan få gleden av å oppleve sushi av høy kvalitet. For oss i Norges sjømatråd er det ekstra hyggelig at norsk laks dermed også får stadig flere venner rundt om i verden, sier Henrik V. Andersen.
Japanske tradisjoner og norsk laks
Global Sushi Challenge er basert på det beste av japansk sushitradisjon, med sine strenge regler for riktig håndtering av råvarene. Og nettopp råvarene står svært sentralt i alt som har med sushi å gjøre. Det må være sjømat av aller beste kvalitet - frisk, fersk og velsmakende. Det er en stor fjær i hatten for norsk fiskerinæring at de kresne japanske sushimesterne ser på laks fra Norge som det aller ypperste som er å få tak i. Det er også årsaken til at Norges sjømatråd er en naturlig medarrangør av den globale konkurransen.
Dette er finalistene
- Sabi Sushi, Stavanger: Vladimir Pak og Roger Asakil Joya
- Sabi Sushi, Sandnes: Vladislavs Akopjans
- Gastronomisk Institutt, Stavanger: Stig Harris Fagerholt
- Kokoro Norge, Oslo: Jose Luis Gregorio Rojas
- Hanami Restaurant. Oslo: Gabor Vellai Sawan og Liang Ge
- Nama, Bergen: Sergey Pak
- Alex Sushi, Oslo: Mark Jayson Subia
- Barekoza, Moss: Narcin Jasiura
- Kystens Hus, Tromsø: Rune Irgens
- Aiko Sushi, Odense: Pham Thanh Phong
Global Sushi Challenge, norsk finale
Tid: 08. - 10. okt 2015
Sted: Kulinarisk Akademi, Oslo
Formidabel sushivekst i Norge
Nordmenns appetitt på sushi vil ingen ende ta. I fjor spiste nordmenn sushi for hele 790 millioner kroner, en økning på nær 10 prosent fra året før. De siste ti årene har antallet sushirestauranter i Norge økt med nærmere 300 prosent, og ingenting tyder på at utviklingen vil stanse med det første. Selv om enkelte kan oppfatte det som en litt fremmedartet mattradisjon, har den samtidig mye «norsk» i seg. Med Norge som en sentral fiskerinasjon, har den rene, ferske fiskeretten også en naturlig plass på norske matbord.
Maki Sushi
Antall porsjoner =
1Dato lagt inn eller oppdatert
02.02.2014Denne retten tar ca
60 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Matoppskrift.noBildet er tatt av
Matoppskrift.noIngredienser
1 ark nori
75 g fisk
agurk
salt
200 g ferdig sushiris
1 ts wasabi
Varier innholdet i makirullene med rå laks og røket laks, kveite, reker, crabstick og som vi ofte bruker, kylling!Fremgangsmåte
Maki Sushi er ris og fisk rullet i en spesiell tang som heter nori (som du får kjøpt på delikatesse forretninger). Det samme hvis du har behov for en bambusmatte.
Legg arket med nori på en bambusmatte eller på en tørr fjøl. Dekk 2/3 av norien med ris. Skjær fisken i en bit som er så tykk som en blyant. Skjær agurken som litt tynnere enn en blyant. Strø litt salt over agurken. Legg en stripe fisk og en bit agurk i midten av risen. Hell over en tynn, tynn stripe washibi. Rull norien sammen i en jevn bevegelse. Fuktigheten fra risen gjør den klebrig så den bør feste seg lett. Skjær makirullen i 6 små biter. For at kniven ikke skal klebe seg fast når du skjærer er det lurt å fukte den litt med en blanding av vann og riseddik.
Makiruller spises som sushi, men ettersom det er wasabi inni rullen kan du dyppe den i soyasaus som ikke er blandet med wasabi.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
116,49 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
21,18 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
0,67 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 6,51.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++California inside-out maki
Antall porsjoner =
2Dato lagt inn eller oppdatert
07.10.2013Denne retten tar ca
45 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Knut PettersenBildet er tatt av
Knut PettersenIngredienser
3 dl Sushi ris
6 stk Noritang
1/2 stk Moden avokado
6 stk Crab sticks
1/4 stk Agurk
3 ss Lyse sesamfrø
Sushi er fantastisk godt og her er en slik inside out maki. Vi serverte den med frityrstekt kylling. En nydelig kombinasjon. Prøv og å legge strimlet kylling inn i sushiene, fantastisk godt.Fremgangsmåte
1. Forbered sushi risen. Del risen opp i 6 porsjoner. Legg 1 plate noritang med den blanke side nedover på rullematten med den lange enden ut mot bordkanten. Fukt hendene og fordel 1 porsjon ris i et jevnt lag utover hele tangplaten. Legg husholdningsfilm over risen og vend deretter, så risen vender ned mot matten og med tangen oppover.
2. Skrell og skjær advocadoen i tynne skiver og fordel en passende mengde i en smal linje på den del av rullen, som er nærmest bordkanten. Fordel deretter 2 delte crabsticks, tynn laksestrimmel og en tynn skive skrellet agurk.
3. Løft litt opp i den nærmeste ende av rullematten. Rull langsomt i en bevegelse vekk fra kroppen, så tangen omslutter fyllet. Rull videre med et jevnt, fast press og slipp matten og filmen ettersom rullen formes.
4. Hell sesamfrøene ut på en stor tallerken og rull sushien i dem, så risene dekkes av et tynt, jevnt lag.
5. Legg rullen over på et skjærebrett med sammenføyingen nedover. Skjær den i 4 like store stykker med en våt, skarp kniv. Gjenta med resten av ingrediensene. Server med soya, syltet ingefær og wasabi.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
175,87 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
17,33 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
7,39 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 10,2.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Temaki Sushi
Antall porsjoner =
2Dato lagt inn eller oppdatert
14.01.2016Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Rosemarie RodriguezBildet er tatt av
Rosemarie RodriguezIngredienser
½ kopp kokt sushi ris
1 ark med nori (tang ark)
½ kopp fyll
Til fylling, velg alt etter smak.
Feks:
Laks rå eller røket, tunfisk.lakserogn, agurk, avocado, gulrot osv
Temaki sushi er og kjent som hand-rolled sushi. De koniske sushiene er enkle å spise og populære i Japan ved mer uformelle serveringer. Som ved annen sushi er det valgfritt hva du ønsker inni.
Denne gir 2 stk temaki sushi.
Om en ikke får de fine av utseende, så går dette veldig fort å lære seg. Husk å ikke ha for mye ris eller fyll på.Fremgangsmåte
Kutt evt fisk og grønnsaker i små avlange biter. Vi hakket laksen sammen med vårløk og sitron.
Del noriarket i 2. Sørg for at hender er tørre. Hold noriarket i hånden med den blanke siden ned og ut. Bred ut et tynt lag ris på 1/3 av arket begynt fra venstre. Putt fyll vertikalt på midten av risen. Begynn å rulle fra nedre venstre hjørne. Rull til en fin konisk sushi er ferdig. Lim evt sammen med en liten klatt ris.
Prosessen gjentas med neste nori ark.
Server som vanlig sushi med soyasaus, wasabi og syltet ingefær.
Hvordan du koker sushiris ser du her: Raskt næringsinnhold
Denne retten har
175,7 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
11,49 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
10,84 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 5,98.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++
Legg inn kommentar eller trykk liker på denne artikkelen.
Intern:3009