Fotograf:Rosemarie Pettersen En sprø godbit som passer til kaffien. Lag 8-12 store eller 16-20 små.
Det er 2 versjoner, med kaffe eller sjokoladesmak. Valgfritt. Og se under for tips om pisking av eggehviter som ikke alltid er så lett.
Bruk en tørr bolle og pisk eggehvitene litt stive. Tilsett sukker litt etter litt mens du pisker den helt stiv. Den skal lage topper i røren når du drar opp pisken.
Varm ovnen til ca 90-100 grader. Legg ut bakepapir på 2 bakeplater og sprøyt ut ønsket mengde og størrelse. Vi lagde 12 store av denne røren. Skal stekes i ca 2 timer, men følg med. Vi syns det er godt når de ikke er helt tørre, for da er de slik deilig seige inni. Kjøl ned og pisk så fløten med enten kaffe eller kakaopulver + litt vaniljesukker.
Snu alle marengstoppene med den flate siden opp. Fordel kremen utover den flate siden og legg den andre delen oppå, slik at vi for eksempel fikk 6 store doble marengstopper med krem i mellom. Dryss over litt kakaopulver
Disse må spises nystekte. Kan ikke fryses og blir vasne etter for eksempel en dag i kjøleskap.
Pisking av eggehviter
La eggehvitene bli romtempererte før dere pisker dem, da blir massen enda luftigere!
Pass på at redskapene er helt rene! Kommer det fett i eggehvitene vil de ikke bli stive. Og pass på at det ikke blir rester av plommen i bollen.
Det kan ta litt tid å få de stive, gjerne opp mot 5-10 minutter, men ikke gi opp. Bruk slik mikser med pisk til å piske hvitene. Ikke blender ol.
Proffene gjør dette med håndpisk, men er litt utfordring. Se gjerne video på Youtube for generell pisking av eggehviter.
Har du prøvd oppskriften? Sett karakter
Mer info
Oppskriften har fått 3 poeng fra 1 lesere Lesere: 800 totalt.
Forfatter:Knut Pettersen Kilde:Rosemarie Pettersen
(Intern: 34931)
Tilberedningstid:
60 min +
Oppskriften er middels vanskelig å tilberede
Kategori:
Snacks Innlagt dato:2020-03-04
Oppdatert dato:2020-03-04