Mange begynner å merke det på lommeboken i disse tider, med dyrere mat, dyrere strøm og stort sett dyrere alt mulig. Og jeg tror nok mange kan gjøre en liten innsats vedr innkjøpene av mat og tilberedning av mat. Det er rett og slett fakta at det er billigere å lage mat selv enn å bare kjøpe ferdigmat eller takeawaymat. I vårt område like ved universitetet i Kristiansand, merker vi fort svingninger i hva studentene spiser. Det blir mindre pizzaesker i papirsøppel, færre bud på sykkel med mat og mindre studentfester med vin og rusbrus.
Men hva kan man selv gjøre for å slippe billigere unna i disse tider?
Her følger noen enkle råd og flere linker til artikler om emnet som kan hjelpe dere
Innkjøpet, hva, når og hvor
- De butikkene med billigst mat er kiwi, rema 1000 og coop extra. Det meste er dyrere på spar, prix, joker, meny, mega, bunnpris osv.
- Nesten alle butikkjedene sender ut slik nyhetsavis hver uke, som oftest søndag eller mandag. Les denne og sammenlikn litt priser.
- Det er ofte tilbud på for eksempel kjøttdeig, kylling, svinekjøtt, brus, diverse ferdigmat ol. For eksempel kjøttkaker, fiskekaker, pølser, karbonader, er ofte billige, og det er ofte rimeligere enn å lage noe slikt selv, i alle fall mindre arbeid
- Flere butikker har slik bonus på frukt og grønt. Bruk den.
- Kjøp og når det er basisvarer på tilbud. Dvs ris, potet, pasta, brød, mel, gryn, bønner ol. Disse kan lagres enten tørt eller i fryser om du har det. Husk at basisvarer er billigere i lavprisbutikkene selv til vanlig pris, det gjelder det meste du bruker i hverdagen. Gulost kan og fint fryses, det gjør vi.
- Kjøp brød når det er billig. Kuttes opp og fryses ned. Tørt brød er og mye bedre om du har en brødrister.
- Lær deg til å spise frokost og gjerne matpakke. Har du stramt budsjett er det tullete å kjøpe ferdige baguetter på formiddagen eller ferdige lunsjsalater.
- Har du fryser, kan du lage opp noen ferdige gryteretter ol. Er du student, så ring til mamma for noen råd. Eller om foreldrene ikke bor langt unna, få med deg noen bokser med ferdige gryteretter ol når du reiser på skolen. Ellers så er foreldre flinke til å lage hjemmelagde pizzaer som kan fryses.
- Ikke kjøp for mye ferdige bakervarer, ferdige salater, rislunsjer ol, energidrikker(sterk kaffe gjør samme nytten)
- Planlegg innkjøp. Les tilbudsaviser søndag og mandag. Gjør en storhandel Tirsdag da frukt og grønt ofte er friskt da. Spis deg mett før du går i butikken. Og ha med deg handlelapp.
Hva skal du spise? Og hvordan lære noen enkle knep?
- Lær først noen enkle oppskrifter eller metoder. Se linker lenger nede
- Husk at ferdigmat er dyrt, uten unntak! Bruk mest rene matvarer.
- Blir det for enkelt, er krydder og kryddersauser løsningen. Pasta blir luksusmåltid med en saus, eks pesto ol.
- Kjøp noe nyttig utstyr til kjøkkenet, og lær å bruke det. Vi kjøpte en airfryer, og den erstatter stekeovn, vanlig fryer og mikro i mange tilfeller. Både bacon, kylling, pommes frites blir virkelig godt her. En brødrister, stekepanne med slippbelegg, vannvarmer, mikroovn +++
Råd og ideer til billig mat
Jeg har gjennom mange år laget flere artikler om disse temaene og flere tjenester på nettsidene som gjør det enklere å leve billig i matveien men med fortsatt god og sunn mat. Her tar jeg raskt en gjennomgang over disse artiklene og tjenestene.
Først, finn de rimeligste oppskriftene
Noen oppskrifter er billige og noen dyre å lage, men det kommer nok litt an på om du får råvarer på tilbud. Jeg lagde en tjeneste for studenter hvor du kan velge prisnivå på maten du skal lage. Her velger du hva du skal lage først, dvs kategori før du velger prisnivå. Du kan og velge navn eller del av navnet på oppskriften. Trykk søk og det kommer først opp noen i denne prisgruppen med bilder, før en tabell som kan sorteres og filtreres.
Oppskriftssøk med pris
Eller bruk en av de anbefalingene jeg har for hverdagsmat:
Disse har begge sortering på pris i resultatet og ofte er rask mat rimelig.
Hverdagsmat på 20 minutter!
Hverdagsmat mellom 20 og 40 minutter!
Så, lær deg litt om kjøkkenet og noen enkle triks
Jeg har skrevet flere artikler om nybegynnere og enkel mat. Her er flere av disse, men legger og disse ut på forsiden i tiden fremover.
Rimelige studentmiddager
Grandisguiden
Koking av ris
Studentmat
Mål og vektguide
Hjelpemidler på kjøkkenet
Tips for koking
Tips for steking
Og så litt om restemat
Lagring av middagsrester
Rester til begjær og besvær
Pølserester
Kjøttdeig i stekepanne
Til slutt noen få oppskrifter som er både enkle og billige
Lykke til.
Medisterpølse med rotmos
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
21.10.2016Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Egil Bratnes hjemmesideBildet er tatt av
Knut PettersenIngredienser
ca. 1 kg poteter,
500 g kålrot i terninger,
3 store gulrøtter i skiver,
2 ss margarin,
1 ts sukker,
1/2 ts salt,
1/2 krm grovmalt pepper,
evt. laubærblad og pepperkorn,
500 - 600 g medisterpølse
Vi varierte her med krydderpølser istedenfor medister og vi moste potene sammen med grønnsakene. Ganske enkel og god mat. Vi hadde og i litt sellerirot sammen med kålroten.Fremgangsmåte
Skrell og kok potetene. Kok røttene i lettsaltet vann til de er møre (ca. 1/2 time). Hell vannet fra og mos dem fint enten med en potetstøter eller en food processor.
Tilsett margarinen og smak den godt til. Trekk medisterpølsen i vann tilsatt laubærblad og noen pepperkorn til den er gjennomvarm.
Server rotmosen sammen med de oppdelte pølsene og de nykokte potetene, eller om du har potetene i rotmosen, bare sammen med pølser.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
114,59 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
9,55 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
6,49 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 3,34.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Hverdagspanne med kjøttdeig og ris
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
11.03.2018Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Rosemarie PettersenBildet er tatt av
Rosemarie PettersenIngredienser
1 løk hakket
3 fedd hvitløk hakket
2 ss rapsolje
400 gr kjøttdeig
4 dl tørr ris
8 dl kjøttbuljong
1 ts paprikapulver
0,5 ts allehånde
1 ts kajenne eller chilipulver
1 stor gulrot i biter
1 boks maiskjerner ca 250 gr
1 boks hakkede tomater
1 rød eller grønn paprika + noen ringer til pynt
1 dash salt og pepper
Alt i en stekepanne eller gryte er raskt og enkelt på en hverdag. Her er av de mer smakfulle versjonene med ris, kjøttdeig og grønnsaker. Vi brukte og både grønn og rød paprika, halvparten hver.Fremgangsmåte
Bruk en dyp stekepanne eller en jerngryte.
Varm oljen og surr løk og hvitløk blank. Ha i kjøttdeig og stek det brunt samtidig som du deler det opp i små biter med en tregaffel.
Ha i ris, krydder, tomater og buljong + gulrot. Kok opp og la surre under lokk i 20-25 min. På slutten har du i mais og paprika biter.
Smak til med salt og pepper. Server med pynt av parika og evt litt grønt.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
96,99 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
12,35 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
3,13 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 2,76.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Pasta Bolognese
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
07.12.2017Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Matoppskrift.noBildet er tatt av
Rosemarie PettersenIngredienser
300 g kjøttdeig
2 ss olivenolje
1 stor løk
1 stykke rotselleri
1 gul rot
100 g røkt skinke
3 dl vann
3 ss tomatpuré
1 ts salt
2 krm svart pepper
1 ts timian
2 hvitløkfedder
1/2 dl hvitvin eller buljong
300 g spaghetti eller annen pasta
Bolognese kan serveres med forskjellig pasta, men spaghetti er ganske normalt. Her kan man og finhakke litt rød paprika i kjøttsausen.Fremgangsmåte
Brun kjøttdeigen i halvparten av oljen. Rør i deigen slik at den blir kornete. Hell den over i en gryte.
Skrell og finhakk løken, rotsellerien og gulroten.
Skjær skinken i små terninger og fres den i resten av oljen sammen med løken og rotfruktene. Ha skinken og grønnsakene i gryten sammen med den stekte kjøttdeigen og rør om.
Ha i vann, tomatpuré og krydder. La alt koke under lokk i ca 20 minutter. Press i hvitløk og spe med vin.
Kok pastaen som beskrevet på pakken.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
139,93 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
15,86 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
4,48 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 5,65.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++
Her er lignende, anbefalte og gode oppskrifter fra forskjellige kilder
Annerledes Pytt i panne
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
10.10.2015Denne retten tar ca
10-20 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Frukt.noBildet er tatt av
Knut PettersenIngredienser
5 skiver bacon
5 rå poteter
2 løk
1 ts salt
1/4 ts pepper
1 rød paprika
kruspersille
Jeg vet ikke helt hva som er så annerledes med denne, men god er den anyway. Egentlig veldig fin for oss når vi fant en halv kilo bacon i fryseren med ubestemmelig innkjøpsdato.
Ellers er dette frokost iflg fruen:)Fremgangsmåte
Bacon i biter sprøstekes og tas opp fra panna. Potetene skrelles og skjæres i små biter og løken finhakkes før det tas over i stekepanna og stekes mørt. Tilsett ev. litt ekstra stekefett. Smak til med salt og pepper. Ta over de ferdig stekte baconbitene. Dryss over finhakket paprikabiter og klippet kruspersille.
Retten serveres nystekt og tilbehøret kan være en grønn salat og gjærbakst.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
78,08 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
10,14 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
2,68 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 3,06.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Mormors Sveler
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
05.11.2013Denne retten tar ca
40-60 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Melk.noBildet er tatt av
Melk.noIngredienser
3 egg
125 g sukker
1 ts natron
1 ts hornsalt
5 dl syrnet melk, kefir eller kultur
200-250 g hvetemel
50 g meierismør
Gode som formiddagsmat eller til dessert.Fremgangsmåte
Visp egg, sukker, natron og hornsalt godt sammen.
Bland inn syrnet melk, mel og smør. La røren svelle litt.
Stek runde kaker i stekepannen eller på takke. Svelene er best når de er nystekte.
Tips:
Sveler er gode med smør og brunost på. De kan gjerne serveres med rårørte bær og litt lettrømme eller yoghurt naturell oppå. Stek svelene på størrelse med en asjett til formiddagsmat eller små sveler til dessert.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
204,91 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
28,58 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
7,17 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 2,36.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Spaghetti med kjøttboller og pesto
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
13.09.2014Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Matprat.noBildet er tatt av
Rosemarie RodriguezIngredienser
500 g kjøttdeig/karbonadedeig
1 ts salt
60 g parmesan
1 ss kavring
4 ss hakket persille
1 glass pestosaus eller lag din egen pesto
250 g spagetti
Pesto (4 porsjoner)
25 blader basilikum
2 båter hvitløk
1/2 dl pinjekjerner (evt. valnøtter eller 1 ss strøkavring)
1 1/2 dl olivenolje
1/2 ts salt
1/4 ts pepper
Bruk hjemmelagde kjøttboller eller ferdigkjøpte. Pesto er godt sammen med pasta, og parmesan er det lille ekstra.Fremgangsmåte
1. Kna sammen alle ingrediensene og lag små boller.
2. Stek bollene på middels varme i ca. 10 minutter.
3. Kok spaghetti etter anvisning på pakken.
4. Bland spaghetti med pesto og tilsett kjøttbollene.
Server evt. ekstra pesto ved siden av. Brød og salat smaker godt til.
Pesto
1. Bland sammen basilikum, presset hvitløk og kjerner/strøkavring i en foodprosessor, hakker eller morter.
2. Tilsett oljen i en tynn stråle under kjøring.
3. Rør inn parmesan og smak til med salt og pepper.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
352,41 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
16,89 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
24,83 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 10,15.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Grønnsakpanne med egg
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
22.01.2016Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Egil Bratnes hjemmesideBildet er tatt av
Knut PettersenIngredienser
2 revne gulrøtter,
1/2 blomkålhode (finskåret),
1 liten skalk hodekål (finsnittet),
1 røkt middagspølse i terninger,
1 ts. salt
2 - 3 ss. smør
5 egg,
6 ss. vann,
1 ts.salt,
pepper
Vi lagde uten blomkål, men med litt forskjellig andre grønnsaker. Bla purre og løk. Riv gulerøttene, men endene hakkes og brunes sammen med det andre.Fremgangsmåte
De ferdige oppdelte grønnsakene og middagspølsen skåret i terninger surres i smør til det er mørt. Dryss over salt. Hell over eggeblandingen og la det stivne. Ikke rør noe særlig.
Server i panna. Kan ikke snues, men grei å dele opp.
Tilbehør: Gjærbakst eller poteter.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
99,7 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
3,66 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
6,78 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 3,32.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Penne med barilla pastasaus
Antall porsjoner =
2Dato lagt inn eller oppdatert
07.11.2015Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Knut PettersenBildet er tatt av
Knut PettersenIngredienser
2 porsjoner penne pasta tørr
2 ss smør
1 ts salt
1 glass barilla pastasaus med hvitløk
250 gram kjøttdeig hakket
0,5 løk hakket
2 fedd hvitløk hakket
50 gr grønne erter
0,5 hakket rød paprika
1 ss matolje
1 dl reven parmesan
Vi fikk igjen forsøkt en av barillas pastasauser. Dette er jo den enkle måten å få en rask middag på. Men akkurat som med ferdigpizzaer så trengs det litt ekstra i sausen.
Penne er min favoritt foran de fleste andre pastatyper.Fremgangsmåte
Kok opp 1 liter vann med smør og salt. Ha i penne og la det koke til det er al dente. Ca 5-8 minutter. Ta en smak og sjekk.
Varm litt olje i en stekepanne. Smuldre i kjøttdeigen med gaffel og brun den. Hakk den hele tiden slik at den blir i små biter. Ha så i løk, hvitløk og paprika. Stek noen minutter til. Ha så i erter og sausen. La det småputre i 5 minutter.
Server penne i tallerken med kjøttsaus på. Dryss av reven parmesan.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
160,01 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
13,34 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
7,83 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 6,69.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Kjøttboller med tomatsaus og pasta
Antall porsjoner =
4Dato lagt inn eller oppdatert
13.11.2016Denne retten tar ca
20-40 min å lage
Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Matprat.noBildet er tatt av
Knut PettersenIngredienser
Kjøttboller:
500 g kjøttdeig
60 g parmesan
2 båt finhakket hvitløk
1/2 ts salt
1/2 ts pepper
Tomatsaus:
2 ss olje
1 båt finhakket hvitløk
1 stk finhakket løk
1 boks knuste hermetiske tomater
2 ss tomatpuré
1 ts sukker
1 dl kjøttbuljong (utblandet)
2 ss finhakket frisk basilikum
1/2 ts salt
1/2 ts pepper
500 g fersk tagliatelle
Vi lagde denne med penne istedenfor tagliatelle. Og blandet sammen før servering. Pynt med litt kuttede stangselleri blader.
Dette er kanskje den aller mest populære pastaretten hos den yngre garde, etter pasta bolognese. Selv om kjøttboller og tomatsaus er superenkelt å lage, smaker det himmelsk og mer til.
Oppskriften kommer fra matprat, men litt modifisert av oss.Fremgangsmåte
Kna sammen alle ingrediensene til kjøttbollene og lag små boller. Brun kjøttbollene raskt i en varm stekepanne med margarin eller olje. Skru ned til middels varme og etterstek i 6-8 minutter.
Varm olje i en kasserolle. Ha i hvitløk og løk, og stek på middels varme til løken er myk og har fått fin farge. Tilsett tomater, tomatpurè, sukker og kjøttbuljong. Kok opp og la sausen trekke på svak varme i 15 minutter. Tilsett basilikum og smak til med salt og pepper.
Beregne ca. 125 gram fersk pasta per porsjon og kok den i ca. 4 minutter i boblekokende lettsaltet vann. Velger du å bruke tørket pasta passer det med 100 gram pr porsjon. Tørr pasta kokes best etter anvisning på pakken.
Ved servering pleier vi å rive litt ost over retten. Her har vi blandet retten sammen før servering og samtidig rørt inn litt cheddar.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
169,51 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
17,5 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
6,47 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 5,72.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++Pytt i panne med tomater
Antall porsjoner =
2Dato lagt inn eller oppdatert
27.05.2002Kalkulering og publisering av
Knut PettersenOpprinnelig kilde til oppskriften er
Frukt.noBildet er tatt av
Magnus Thor MagnussonIngredienser
4 egg
2 1/2 dl melk
2 ts salt
4 kokte poteter
2 røkte middagspølser
2 tomater
1-2 ss gressløk
Fremgangsmåte
Egg, melk og salt piskes lett sammen. De kokte potetene skjæres i skiver som brunes lett i smør i stekepanne. Rens pølsene og skjær dem i skiver før de legges over i panna sammen med potetskivene og brunes lett. Eggblandingen helles over og får stivne ved svak varme.
Tomatene skjæres i skiver som fordeles over og til slutt drysses finklippet gressløk.
Pytt i panneretten serveres varm og tilbehøret kan være en grønn salat og gjærbakst.
Raskt næringsinnhold
Denne retten har
103,07 kcal pr 100 gram.
Denne retten har
7,25 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har
5,51 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster
Kr: 3,48.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++
Legg inn kommentar eller trykk liker på denne artikkelen.
Intern:3371