Fotograf:Rosemarie Pettersen En pastarett med ferdigkjøpt gnocchi. Men gnocchi kan du lage selv om ønskelig. Søk etter gnocchi og det kommer opp oppskrifter på hvordan du lager dem. Det samme med pesto, men jeg gir forslag nederst for de av dere som ikke vil bruke ferdig,
Bruker du ferdig gnocchi så kok de etter anvisning på pakken.
Svinekjøtt deles i små biter og stekes brune i litt olje, saltes og pepres.
Blandes sammen før servering og rør inn pestoen. Pynt med litt basilikumblader
Hjemmelagd gnocchi:
1 kg poteter
225 gr hvetemel
2 stk eggeplommer
2 ss smør
Skrell potetene og kok dem i usaltet vann. Hell vannet av og mos potetene gjennom purépresse eller moseapparat. Rør mosen sammen med hvetemel, eggeplommer og smør. Smak til med salt. Kna massen til en jevn deig og trill denne ut i fingertykke strimler. Skjær disse igjen i biter på et par cm og bøy dem til svak halvmåneform.
Kok halvmånene noen minutter i lettsaltet vann. De er ferdig når de flyter opp til overflaten. Ta dem opp med hullsleiv etter hvert som de blir ferdige.
Skyll og tørk basilikum. Legges i en food-processor sammen med pinjekjerner, hvitløk og parmesanosten.
Blendes til det er finhakket. Med motoren i gang tilsettes olivenoljen i en tynnn stråle, til det danner en pesto.
Smag til med salt og pepper.
Har du prøvd oppskriften? Sett karakter
Mer info
Forfatter:Knut Pettersen Kilde:Rosemarie Pettersen
(Intern: 35402)
Tilberedningstid:
20-40 min
Oppskriften er middels vanskelig å tilberede
Kategori:
Pasta Innlagt dato:2020-09-03
Oppdatert dato:2020-09-03