Fotograf:
Knut Pettersen
Denne retten ble lagd på sparket av min sønn. Han hadde fisket en 3,5 kg slettvar og denne er av den faste typen i kjøttet. Om dere ikke får tak i en slik kan det brukes piggvar, kveite, men bruk en fisk som er fast.
I sausen brukes det mye smør, men det er nå slik proffene gjør for å få den ultimate smaken. Og husk at når en rører inn smør at dette ikke må koke mer etter at det er rørt inn.
Fiskekrydderet vi bruker er en ferdig blanding fra Fiskeeksperten i Kristiansand. Oppskriften inneholder
105 Kalorier,
4 g Karbo,
8 g Protein og
6 g Fett pr 100 gr
Oppskriften har følgende allergener
Fisk, Melk,
Klikk her for mer info om næringsinnhold og allergener.
Kjetils ovnsbakte flyndre er:
Ikke vegetar
Klikk her for mer info vegetar/ikke vegetar
Oppskriften har fått 4 poeng fra 2 lesere
Lesere:
6780 totalt.
Annonse
Ingredienser
Klikk på ingrediensen for mer info og fler oppskrifter med ingrediensen.
Næringsdeklarasjon for Kjetils ovnsbakte flyndre!
Navn | Verdi pr 100 g | Verdi pr porsjon | Enhet |
---|
Kalorier | 105.37 | 791.86 | Kcal |
Protein | 7.69 | 57.79 | gram |
Karbohydrat | 3.54 | 26.60 | gram |
Kostfiber | 1.20 | 9.02 | gram |
Fett | 6.45 | 48.47 | gram |
Mettet fett | 3.84 | 28.86 | gram |
Salt | 0.64 | 4.78 | gram |
Pris på oppskriften | Kr 10.21 | Kr 76.73 | Kroner |
Hele oppskriften veier | 3 006 | gr totalt | gram |
Energiprosent fra karbo | 13,43 % | Lavkarbo | Hva betyr dette? |
Fremgangsmåte:
Rens flyndra så godt du kan og kutt ut 4 fileter. Dette er litt vrient men evt få en fiskehandler til å gjøre det. På en middels stor flyndre får en 4 fileter. Om den er større kan hver filet deles i 2. Kniven føres langs ryggbeinet og ut mot siden, og det samme under. Bruk sylskarp og myk kniv.
Filetene legges i en langpanne på alufolie som er smurt med litt smør. De dekkes med løk, salt og krydder. Vi hadde på dill og fiskekrydder, men og pepper ol kan brukes. Stekes midt i ovnen på 180 grader i ca 20-25 minutter. Dette er litt avhengig av tykkelsen på filetene. Du kan evt åpne opp og pirke litt i dem for å se om de er stekt. Om fisken deler seg fint er den ferdig.
Sausen:
Kok opp fløte og hakket løk + krydder. La det småkoke til det er redusert og tyktflytende, 10-20 min. Ta det delvis av platen og pisk inn smøret i biter. Ta ett par biter av gangen og pisk de helt inn. Sausen må ikke koke når dette gjøres.
Damp brokkoli og blomkål i litt vann, salt og smør til de er litt myke. Kok poteter. Det er best med amadine.
Server som på bildet.
Har du prøvd oppskriften? Sett karakter
Mer info
Forfatter:
Knut Pettersen
Kilde:
Kjetil Pettersen
(Intern: 31995)
Tilberedningstid:
20-40 min
Oppskriften er
middels vanskelig å tilberede
Kategori:
Ovnsrett
Innlagt dato:2015-04-12
Oppdatert dato:2015-04-12
Legg inn kommentar eller trykk liker på denne oppskriften.
PS: Om du oppdager feil på oppskriften, send meg heller en mail.
Prøv en lignende oppskrift