Fotograf:Sara Johannessen Lammenyrer har en fin, mild smak og god konsistens, men det tar litt tid før de er ferdige til å spises. Nyrer må vannes ut slik at smaken passer våre sarte ganer.
Rens lammenyrene for hinner og del dem i to på langs. Klipp eller skjær vekk fett og hinner inne i nyrene. Legg dem i melk i kjøleskapet i 1-3 timer (eller over natten).
Skrell poteter til potetmos. Kok dem møre i usaltet vann. Hell av vannet. Mos potetene og rør inn smør. Spe med melk til ønsket konsistens. Smak til med salt, pepper og muskat.
Skyll og tørk nyrene godt med kjøkkenpapir.
Del sjalottløk i to. Varm en stekepanne med smør og olje og stek løken til den begynner å bli gyllen. Tilsett hvitløk og nyrer og stek videre til nyrene begynner å få farge, ca. 3-4 minutter. Rist på pannen og øs nyrene med det varme smøret under steketiden. Krydre med litt salt og pepper og tilsett finhakket timian mot slutten av steketiden.
Løft nyrene over på en tallerken. Hold dem varme.
Sett stekepannen tilbake på platen og hell i hvitvin. Kok inn til det halve. Tilsett gelé og rør den inn i sausen til den smelter. Smak til med litt salt og pepper.
Server nyrene med en god potetmos og ripsgelé eller tyttebærsyltetøy.
Lammenyrer kan man få i lammesesongen om høsten, spør hos din lokale slakter eller i ferskvaredisken. Legg nyrene i kaldt vann i kjøleskapet over natten, eller i melk noen timer for å trekke ut blod og urenheter. Nyrene krymper en del under tilberedning, så det holder å dele dem i to på langs.
Har du prøvd oppskriften? Sett karakter
Mer info
Forfatter:Knut Pettersen Kilde:Matprat.no
(Intern: 34668)
Tilberedningstid:
60 min +
Oppskriften er middels vanskelig å tilberede
Kategori:
Stekepanne Innlagt dato:2019-04-16
Oppdatert dato:2019-04-16