Oppskrifter med krabbe og kongekrabbe.



Krabbe.

Fakta om krabbe.

Hannkrabben kan bli opptil 30 cm over ryggskjoldet, hunnkrabben opptil 20 cm. Den vanligste hos oss er taskekrabben. Det finns og andre typer krabbe, feks kongekrabbe. Denne er mye større. Krabben lever langs kysten opp til Troms, vanligst på dyp ned til 50 m. Fanges i teiner, men kan og plukkes på fjellet i vannkanten om sommeren, da den går opp for å spise rur om natten.

Bruksområde.

Kokes og serveres kald med majones. Brukes og i salater.

Fakta om kongekrabbe.

Kongekrabben er en kaldtvannsart som i dag finnes både langs kystområdene og til havs i det sørlige Barentshavet, på dyp fra fem til 400 meter avhengig av årstiden. Kongekrabben spiser bunndyr og planter av mange slag, og børstemark og andre små muslinger er favorittmaten. Det var russiske forskere som på 1960-tallet introduserte kongekrabben til Barentshavet fra Okhotskhavet på den russiske Stillehavskysten. Hensikten var å øke verdigrunnlaget for befolkningen i Murmansk. Siden har krabben spredd seg østover og vestover i det sørlige Barentshavet, og er trolig kommet for å bli. Kongekrabbe er en fellesressurs som forvaltes sammen med Russland.



Annonse

Annonse




Noen gode oppskrifter med bilde


Prøv også Eksklusiv kongekrabbesalat med aïoli.Eksklusiv kongekrabbesalat med aïoli.
Denne retten har 303,12 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 0,59 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 28,92 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 15,99.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Kongekrabbe med asparges og sitronhollandaise.Kongekrabbe med asparges og sitronhollandaise.
Denne retten har 200,68 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 0,61 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 17,14 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 19,11.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Thai krabbekaker.Thai krabbekaker.
Denne retten har 90,07 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 2,17 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 3,29 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 11,74.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Peppergrillet kongekrabbe med blåskjell og salsa fresca.Peppergrillet kongekrabbe med blåskjell og sa.
Denne retten har 74,13 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 5,05 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 2,2 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 12,31.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Norsk Kongekrabberisoni med safran.Norsk Kongekrabberisoni med safran.
Denne retten har 106,99 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 2,65 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 6,29 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 16,31.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Cocktail Lindesnes.Cocktail Lindesnes.
Denne retten har 161,01 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 5,02 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 10,17 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 11,78.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Krabbemaki med mango og agurk.Krabbemaki med mango og agurk.
Denne retten har 112,57 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 17,19 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 1,23 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 10,05.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Basilikumpasta med krabbeklør.Basilikumpasta med krabbeklør.
Denne retten har 173,66 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 13,14 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 7,44 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 19,16.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Lett skummet auberginesuppe med frikasse på Norsk kongekrabbe.Lett skummet auberginesuppe med frikasse på N.
Denne retten har 104,3 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 2,11 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 7,46 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 13,13.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Stekt kongekrabbe på spyd med aioli.Stekt kongekrabbe på spyd med aioli.
Denne retten har 136,14 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 1,93 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 10,92 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 17,82.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Kongekrabbe i mangokuber.Kongekrabbe i mangokuber.
Denne retten har 81,98 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 6,87 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 1,28 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 17,4.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Kongekrabbe på vietnamesisk vis.Kongekrabbe på vietnamesisk vis.
Denne retten har 99,44 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 9,67 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 2,18 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 19,64.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Pai med skalldyr.Pai med skalldyr.
Denne retten har 220,22 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 9,5 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 13,52 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 10,6.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Auberginesuppe med kongekrabbe.Auberginesuppe med kongekrabbe.
Denne retten har 98,19 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 1,84 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 6,31 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 12,55.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++

Prøv også Krabbeburger med røstipoteter og pesto.Krabbeburger med røstipoteter og pesto.
Denne retten har 105,21 kcal pr 100 gram.
Denne retten har 7,92 gr karbo pr 100 gram.
Denne retten har 4,67 gr fett pr 100 gram.
Denne retten koster Kr: 8,02.- pr 100 gram.
Les hele oppskriften her med fullt utregnet næringsinnhold ++





De mest populære oppskriftene

Verdier pr 100 gr
NavnPoengBildeKcalKarbo(gr)Protein(gr)Fett(gr)
Stekte krabbekaker med tartarsaus5.2Oppskriften har bilde214.813.711.612.4
Krabbesalat med aspargesbønner og safransaus5Oppskriften har bilde184.512.6811.1
Tempura på Kongekrabbe5Oppskriften har bilde193.114.61110
Kongekrabbe med mango salat5Oppskriften har bilde995.4104
Grillet Norsk Kongekrabbe med avokadocrème, revet tomat og soya vinaigrette4.8Oppskriften har bilde106.71.38.47.3
Eksklusiv kongekrabbesalat med aïoli4.7Oppskriften har bilde303.10.69.828.9
Skalldyrslasagne4.594.98.67.82.9
Kongekrabbe på terte av jordskokk4.5Oppskriften har bilde180.210.75.812.3
Chilikrabbe fra Singapore4.5Oppskriften har bilde107.35.811.34
Krabbesalat i avokado4.5Oppskriften har bilde154.71.47.213
Krabbecocktail4.5107.8112.75.7
Norsk Kongekrabberisoni med safran4.5Oppskriften har bilde1072.69.76.3
Krabberagu med kylling4.5Oppskriften har bilde140.47.418.43.8
Krabbesuppe 24.2Oppskriften har bilde155.52.46.311.8
Tartar av avokado og kongekrabbe4Oppskriften har bilde138.17.57.58.4
Gratinert krabbe4Oppskriften har bilde1332.619.64.9
Tropisk krabbesalat4Oppskriften har bilde76.27.94.42.6
Kongekrabbe a la Singapore4Oppskriften har bilde85.410.89.20.4
Cocktail Lindesnes3.7Oppskriften har bilde16151210.2
Kamchatka krabbe med risotto3.599.79.910.91.8
Kokt krabbe3.535.207.50.6
Ovnsbakt snøkrabbe med urtesmør3.5Oppskriften har bilde198.10.713.615.5
Chilikongekrabbe med lime og koriander3.5Oppskriften har bilde42.83.46.10.4
Krabbe med epler, fennikel og karri3.3140.92.113.68.5
Krydrede krabbekaker3.2154.512.311.66.1
Stuet krabbe3144.12.821.65.1
Krabbestuing3128.54.66.59.3
Krabbe i bakte poteter3106.512.15.13.8
Krabbe i chilisaus358.329.10.9
Krabbe i gressløkfrakk3146.915.75.46.2
Krabbe i paprika3154.12.77.812.2
Krabbe med spaghetti og chiliblåskjell3145.415.48.84.6
Krabbe og chili-kroketter32445.512.519.1
Kremet krabbesuppe3113.91.47.27.8
Krabbekaker i tartarsaus3236.27.612.517.2
Papaya fylt med krabbekjøtt3117.74.85.68.2
Krabbe-dipp3204.42.25.219.3
Krabbe quiche3206.54.61116
Krabbesalat 332941.611.726.5
Dampet krabbekjøtt3103.21.7182.7
Krabbemousse med asparges3961.97.56.1
Sterke krabbekaker med sweet chili3100410.44.6
Vål´engelske krabbelurer3109.14.513.34.1
Papaya fyllt med krabbekjøtt3117.74.85.68.2
Frisk krabbesalat3167.815.816.93.4
Avocado med krabbekjøtt392.41.29.35.4
Varm Norsk Kongekrabbe med vårløk, soya og hvitløk3Oppskriften har bilde135.83.46.310.4
Krabbetartar3308.10.71228.2
Frisk krabbesalat 13167.815.816.93.4
Louisiana gumbo3178.310.210.210.4
Peppergrillet kongekrabbe med blåskjell og salsa fresca3Oppskriften har bilde74.156.72.2
Kongekrabbe i mangokuber3Oppskriften har bilde826.910.31.3
Krabbekaker3Oppskriften har bilde21513.711.612.4
Risotto med krabbe3Oppskriften har bilde185.39.98.611.4
Krabbesalat 43Oppskriften har bilde147.834.912.6
Gratinert krabbe 33110.9117.53.9
Gratinert krabbe 43109.40.2212.6
Krabbeterrine3142.3210.89.9
Vannbakkels med krabbesalat og stekte epler3182.47.99.412.4
Avokado med krabbe3248.610.59.818.2
Karristuet krabbe383.33.17.64.3
Krabbesuppe med butterdeiglokk3Oppskriften har bilde102.4666
Krabbe naturell3Oppskriften har bilde96.10.419.91.6
Krabbe med avokadopure og tomater3Oppskriften har bilde88.51.85.96.2
Krabbesalat 23Oppskriften har bilde69.72.96.53.4
Krabbemousse3Oppskriften har bilde891.29.65
Tips til krabbe3Oppskriften har bilde0
Pastasalat med krabbe3Oppskriften har bilde189.819.29.97.8
Krabbesalat med bakt paprika og basilikum3163.52.84.114.8
Grillet tortilla med krabbe317719.211.65.7
Linguine al Granchio314214.68.94.6
Krabbekjøttdip3190.719.412.86.8
Krabbesuppe fra Maryland3120.82.98.77.8
Krabbe med grønn ris3137.114.8104.1
Krabbe i vogn (Santola no carro)3216.24.913.115.7
Dypfryst krabbe3109.41.114.45.1
Kinasalat med krabbe383.837.84.2
Krabbesalat3Oppskriften har bilde174.3310.913
Krabbesalat med aprikos3164.613.911.66.5
Festsuppe med krabbe364.21.82.33.8
Krabbesuppe384255.9
Gratinert krabbesuppe med calvados3285.62.28.226.6
Strandkrabbesuppe3133.13.11.412.1
Krabbesaus3664.68.61.4
Krabbepasta3165.818.911.14.8
Spaghetti med krabbe og chiliblåskjell3145.415.48.84.6
Chiliblåskjell med krabbe og spaghetti3145.415.48.84.6
Dampede krabberulader349.52.18.70.6
Fylt krabbeskall3126.35.410.96.6
Gratinert krabbe 237428.42.4
Gratinert krabbe med asparges3133.414.512.22.6
Innbakt skalldyrgodt3282.114.59.820.2
Karri- og kokosgratinert krabbe3141.95.116.85.9
Krabbe Bayou3225.94.514.616
Krabbe i créme fraîche3137.32.715.37.2
Krabbefest3Oppskriften har bilde0
Krabbekaker med koriander og salt agurk388.710.46.22.2
Krabbekarri31123.411.35.7
Krabbeskall med mye godt i3139.81.89.69.8
Ovnsbakt krabbe3149.72.812.39.7
Skalldyrcocktail3259.84.11221.6
Skalldyrsufflé3140.5411.68.6
Varm krabbe i paiskall3284.111.710.121.7
Skalldyrstuing3102.72.2115.5
Gratinert krabbe med kryddersmak3216.72.416.815.5
Krabbesalat med koriander3170.31.68.414.4
Lett skummet auberginesuppe med frikasse på Norsk kongekrabbe3Oppskriften har bilde104.32.16.57.5
Singapore pepper crab3Oppskriften har bilde100.716.37.80.3
Krabbe- og blåskjellsalat3Oppskriften har bilde118.138.87.7
Kongekrabbe med mango og cocktailsaus3Oppskriften har bilde99.165.75.5
Snøkrabbe naturell med tomatsalsa3Oppskriften har bilde118138.93
Wok med snøkrabbe3Oppskriften har bilde9912.572
Snøkrabbesalat med snøfrisk3Oppskriften har bilde62.12101.3
Glasert snøkrabbe3Oppskriften har bilde76.45.57.62.5
Salat nicoise med kongekrabbe3Oppskriften har bilde79.12.54.45.5
Jacobs Utvalgte pasta med krabbe3Oppskriften har bilde233.225.611.19.2
Kongekrabbe med risoni i safran3Oppskriften har bilde116.92.69.67.5
Kongekrabbe på crostini3Oppskriften har bilde146.421.111.61.5
Ramen med kongekrabbe og karrisuppe3Oppskriften har bilde122.8125.35.6
Crostini med krabbe, fennikel og eple3Oppskriften har bilde134.912.311.44.2
Krabbe gratinert med parmesan3Oppskriften har bilde127.90.619.25.4
Krabbe-crostini med fennikel og eple3Oppskriften har bilde134.912.311.44.2
Kongekrabbe i bulgursalat med dressing3Oppskriften har bilde143.613.48.75.6
Kongekrabbe med lime og chili3Oppskriften har bilde562.85.72.3
Krabbepasta med sitron og olivenolje3Oppskriften har bilde22822.211.310.1
Kejon med Chojang, krabbekaker med dippsaus3Oppskriften har bilde126.217.86.82.7
Krabbekaker fra Cuba3Oppskriften har bilde87.6511.72
Krabbesalat med aspargesbønner og safrandressing3Oppskriften har bilde127.97.49.86.4
Pepperkrabbe3Oppskriften har bilde127.36.29.96.9
Pasta med krabbe3Oppskriften har bilde292.619.413.917.4
Crab roll3Oppskriften har bilde177.67.514.79.6
Kongekrabbe med blomkålkrem og sitrondressing3Oppskriften har bilde112.93.45.68.4
Kongekrabbe på vietnamesisk vis3Oppskriften har bilde99.49.79.62.2
Snitter med kongekrabbe3Oppskriften har bilde201.93610.21.6
Spicy uramaki med krabbefyll3Oppskriften har bilde148.3226.83.4
Grillet kongekrabbe3Oppskriften har bilde108.60.315.94.8
Stekt kongekrabbe på spyd med aioli3Oppskriften har bilde136.11.97.110.9
Varm kongekrabbe med hvitløk, soya og vårløk3Oppskriften har bilde122.32.87.48.7
Gratinert krabbe med fargerikt tilbehør3Oppskriften har bilde149.79.216.25
Krabbe med ris3Oppskriften har bilde175.58.215.48.9
Krabbeboller3Oppskriften har bilde1239.812.93.3
Krabbemaki med mango og agurk3Oppskriften har bilde112.617.27.71.2
Krabbesalat 13107.8022.91.8
Pai med skalldyr3Oppskriften har bilde220.29.514.813.5
Auberginesuppe med kongekrabbe3Oppskriften har bilde98.21.87.86.3
Grillede krabbeklør med frisk kokos, timian og søte sjalottløk3184.96.38.811.8
Kongekrabbe og fennikel3189.519.916.1
Sesamrulle med krabbe og mango3130.314.67.64.4
Marinert Varangerkrabbe369.62.48.62.7
Salat med krabbe3Oppskriften har bilde84.67.610.71
Norsk kongekrabbe med potetkrem3140.76.25.510.3
Chilikongekrabbe med lime og koriander 13Oppskriften har bilde42.83.46.10.4
Kongekrabbe med asparges og sitronhollandaise3Oppskriften har bilde200.70.610.817.1
Fylte krabbeskall med kryddermajones3Oppskriften har bilde142.70.518.47.3
Krabbesalat på grovt brød3Oppskriften har bilde142.812.511.64.6
Krabbeburger med røstipoteter og pesto3Oppskriften har bilde105.27.97.34.7
Kongekrabbe med potetsalat og potetaïoli3Oppskriften har bilde125.17.86.37.4
Krabbekaker 23Oppskriften har bilde1514.715.47.6
Ura maki med krabbe3Oppskriften har bilde158.527.52.83.8
Thai krabbekaker3Oppskriften har bilde90.12.212.43.3
Pasta bolognese med krabbe3Oppskriften har bilde169.413.18.68.2
Suppe med krabbe3Oppskriften har bilde130.91.5311.7
Krabbeklør med chili3Oppskriften har bilde74.10.216.50.8
Krabbeklør med hvitløk og lime3Oppskriften har bilde87.40.215.82.6
Sandwich med krabbesalat og tomater3Oppskriften har bilde204.412.46.613.8
Krabbeklør med spaghetti3Oppskriften har bilde107.2129.11.4
Basilikumpasta med krabbeklør3Oppskriften har bilde173.713.1137.4
Lasagne med krabbe2Oppskriften har bilde101.910.38.62.7
NavnPoengBildeKcalKarbo(gr)Protein(gr)Fett(gr)



Aktuelle artikler.

Gode krabbeoppskrifter nå som krabbesesongen er i gang

Gode krabbeoppskrifter nå som krabbesesongen er i gang

Og da mener jeg disse delikatessene som vi fisker opp av sjøen langs kysten av norge og ikke kongekrabbe. Her hjemme er allerede forsyninger av taskekrabbe kommet i hus og da er jo det store spørsmålet. Hva bruker man den til?....

Les mer om denne saken...

Kulinariske godbiter med krabbe

Kulinariske godbiter med krabbe

En ridder i rustning: krabben har skjelettet sitt utenpå. Etter hvert som den vokser, skifter den skall – på samme måte som mennesker må ha større klær etter hvert som vi vokser. Klørne er krabbens våpen- mot andre krabber og mot mennesker. Men de brukes også som redskap til å knuse skallet på små s....

Les mer om denne saken...

Får allergi av kongekrabbe

Får allergi av kongekrabbe

Mange som jobber med kongekrabbe får luftveisplager og allergi. Noen blir så syke at de må slutte. – Risikoen for å utvikle luftveisplager og allergi når man jobber med krabbe er stor, og det er et betydelig problem blant produksjonsarbeidere i krabbeindustrien i Canada og Alaska, sier Lisbeth Aasm....

Les mer om denne saken...

Skalldyr bord til fest

Skalldyr bord til fest

Skalldyr er populært og egner seg fint på ett koldtbord. Det er enkelt å tilberede og de fleste liker noe av det i allefall. Minuset er at det kan bli litt dyrt om en skal slå seg litt løs.....

Les mer om denne saken...

WWF sin nye skalldyr og fiskeguide

WWF sin nye skalldyr og fiskeguide

Fisk er sunt, godt og noe de fleste av oss bør spise mer av. Men dessverre er hele 75 prosent av verdens fiskebestander utsatt for intenst fiske, eller truet av overfiske.
WWF(World Wide Fund for Nature) har akkurat gitt ut sin egen oversikt over fisk og skalldyr som er truet av overfiske el....

Les mer om denne saken...

Ansvarlig utgiver: © 2002- Databasesør AS Adresse: Matoppskrift.no,
Major Laudalsvei 6, 4630 Kristiansand Orgnr.: 911 668 602 mva.